Wróć.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

piątek, 05 maj 2023 14:21

Konserwacja stolarki okiennej z PVC: Kompleksowy przewodnik

Rate this item
(0 votes)

Odpowiednie konserwacja okien PVC jest kluczowa dla ich długowieczności i utrzymania w doskonałym stanie. Nie chodzi tylko o regularne mycie profili PVC, ale o wiele więcej - od konserwacji okuć okiennych, poprzez pielęgnację uszczelek, aż po test docisku. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo konserwować okna plastikowe, aby cieszyć się nienagannym wyglądem i pełną funkcjonalnością przez wiele lat.

Czyszczenie profili okiennych

Czyszczenie profili okiennych to podstawa. Pył, kurz, resztki farby czy gipsu mogą gromadzić się w zakamarkach ram i mechanizmach okuć, powodując problemy z otwieraniem i zamykaniem okien, a nawet przedwczesne zużycie okuć. Pamiętaj, by używać łagodnych środków bez substancji ściernych czy agresywnych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię PVC. Starannie wyczyszczone okna to pierwszy krok do ich efektywnej konserwacji.

Przegląd i regulacja mechanizmów

Po dokładnym czyszczeniu przyszedł czas na przegląd i regulację mechanizmów. Przede wszystkim koncentruj się na zawiasach i ruchomych częściach okuć. Jeżeli zauważysz, że otwieranie lub zamykanie okien wymaga użycia siły, to znak, że regulacja jest konieczna. Aby przeprowadzić regulację okien PVC, skorzystaj z instrukcji producenta.

Smarowanie okuć

Kiedy okucia są już odpowiednio wyregulowane, przystąp do smarowania ruchomych elementów. Olej do konserwacji okuć, smar silikonowy lub wazelina techniczna są doskonałym wyborem, który pomoże zabezpieczyć mechanizmy przed nadmiernym osiadaniem kurzu i zanieczyszczeń. Dzięki temu okna będą działać płynniej i bezproblemowo. Smarowanie okuć okien PVC powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku, najlepiej w okresie umiarkowanych temperatur.

Pielęgnacja uszczelek

Uszczelki okienne często są elementem pomijanym podczas konserwacji, a tymczasem ich stan ma duży wpływ na szczelność okna. Uszczelki powinny być czyszczone i konserwowane systematycznie. Zaniedbane, mogą zacząć się kruszyć i tracić swoją pierwotną elastyczność. Aby uniknąć tego, należy je nasmarować specjalnym preparatem do uszczelek motoryzacyjnych i okiennych, smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Przy okazji warto wspomnieć, że dotyczy to wszystkich typów uszczelek, włącznie z nowoczesnymi EPDM.

Test docisku

Ostatnim, ale równie ważnym etapem konserwacji okien PVC jest przeprowadzenie testu docisku. Ten prosty test pomoże określić, czy regulacja okuć wymaga korekty. Wystarczy wsunąć kartkę papieru pomiędzy ramę skrzydła okna a ościeżnicę, zamknąć okno i próbować wyciągnąć kartkę. Jeżeli to się uda, to znak, że regulacja musi być poprawiona.

Podsumowując, regularna konserwacja okien PVC to nie tylko ich mycie, ale także czyszczenie profili okiennych, przegląd i regulacja mechanizmów, smarowanie okuć, pielęgnacja uszczelek i przeprowadzanie testu docisku. Dbałość o te elementy sprawi, że okna w Szczecinie będą służyły Ci przez wiele lat, zachowując estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność. W naszej ofercie posiadamy również bramy garażowe Szczecin, dlatego zachęcamy do zobaczenia, co przygotowaliśmy dla naszych klientów.

Read 5 times Last modified on piątek, 26 maj 2023 14:26

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Newsy

MS więcej niż OKNA zakupiła i uruchomiła nową linię do produkcji szyb zespolonych.

Więcej…